შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოებაში პარტნიორთა საერთო კრების გადაწყვეტილებით შეიძლება დადგინდეს წლიური მოგებისა და შუალედური მოგების დივიდენდების სახით განაწილება
როდის წარმოეშვება პარტნიორს დივიდენდის მოთხოვნის უფლება პარტნიორს დივიდენდის მიღების უფლება წარმოეშობა საზოგადოების პარტნიორად გახდომის მომენტიდან, ხოლო დივიდენდის მოთხოვნის უფლება – საზოგადოების პარტნიორთა კრების მიერ მოგების განაწილების შესახებ გადაწყვეტილების მიღების მომენტიდან.
იმასათვის, რომ დივიდენდი განაწილდეს და პარტნიორმა შეძლოს მისი მიღების მოთხოვნა აუცილებელია საზოგადოების პარტნიორთა კრების მიერ დივიდენდის განაწილების შესახებ გადაწყვეტილების მიღება. ხშირად, მინორიტარი პარტნიორები პრობლემის წინაშე დგებიან, როცა მაჟორიტარი პარტნიორები არაკეთილსინდისიერად იყენებენ მათ უფლებებსა და გადაწყვეტილების მიღებაზე ზეგავლენის შესაძლებლობას.
მაჟორიტარი პარტნიორები ხშირად არ იღებენ გადაწყვეტილებას დივიდენდის განაწილების შესახებ, რითაც არახელსაყრელ მდგომარეობაში აყენებენ მინორიტარ პარტნიორებს.

The distribution of annual profits and interim profits in the form of dividends can be determined by the decision of the general meeting of shareholders in a limited liability company
When a shareholder is entitled to demand a dividend The right of ashareholder to receive a dividend arises from the moment of becoming a shareholder of the society, and the right to demand a dividend – from the moment of making a decision on the distribution of profits by the general meeting of shareholders of the company.
In order for the dividend to be distributed and the shareholder to be able to request its receipt, it is necessary to make a decision on the distribution of the dividend by the general meeting of shareholders of the company Often, minority shareholders face a problem when majority partners unfairly use their rights and ability to influence decision-making.
Majority shareholders often do not make decisions on dividend distribution, thus putting minority shareholders at a disadvantage. Minority sharehlders, when drafting the articles of association and/or shareholders’ agreements, should precisely define the preconditions and periodicity of dividend distribution, which will help them exercise the right granted to them by the law, in particular, the right to receive and demand dividends.